Finanční páka je nástroj specifický pro obchodování prostřednictvím CFD. Při jejím použití dokáže klient znásobit svůj obchodovaný objem, který by byl bez použití finanční páky mnohem nižší.
Pákový efekt
Pákový efekt spočívá v tom, že obchodujete nejen se svým kapitálem, ale především s pomocí dodatečného půjčeného kapitálu. Důležité je uvědomit si, že využití páky přináší nejen možnost zajímavějšího zisku, ale zároveň zvyšuje riziko podstatně větší ztráty. Dokonce i když je situace na kapitálových trzích poměrně klidná, pákový efekt může velmi rychle způsobit vysoký zisk anebo ztrátu.
Evropské nařízení
Brokeři pod evropskou regulací mohou retailovým investorům nabídnout maximální páku pro obchodování 1: 30 (tato hodnota se týká hlavních měnových párů a pro jednotlivé obchodní instrumenty je rozdílná). Podle evropského nařízení ESMA, které vstoupilo v platnost 1. srpna 2018 broker musí podstoupit takové kroky, aby zabránil negativnímu zůstatku na vašem účtu.
Mimo Evropy ale mají brokeři většinou vyšší páku v poměru od 1: 100 až do výšky 1: 1000.
Příklad
Pokud obchodujete s vlastním kapitálem ve výši tisíc USD, můžete díky finanční páce 1: 10 nakoupit akcie za 10krát vyšší cenu, tedy v celkové hodnotě 10 tisíc USD. V praxi to znamená, že váš zisk nebo ztráta se počítá z celkové částky smlouvy. Pokud tedy disponujete částkou tisíc USD na účtu a obchodujete páku 1: 10, nakoupíte nebo prodáte (long - dlouhá pozice -> spekulace na růst, short - pozice -> spekulace na pokles) aktivum ve výši 10 tisíc USD a cenový pohyb se vypočítává z této částky. Pokud jste v long pozici a cena daného aktiva vzroste o 10 procent (z 10 tisíc USD) na 11 tisíc USD, zrealizujete zisk tisíc USD. Pokud by však hodnota obchodovaného aktiva v long pozici klesla z 10 tisíc na 9 tisíc, přičemž páka je 1: 10, váš účet by se bez Stop Loss vymazal, protože celková otevřená pozice obchodu klesla o tisíc USD.
Snížení rizika a ochrana účtu
V praxi vás broker prostřednictvím Margin Call informuje, že na „přežití“ vaší pozice potřebujete doplnit kapitál a je na vašem rozhodnutí, či chcete v otevřené pozici zůstat anebo ji raději uzavřete. Margin Call je upozornění klienta, že jeho účet není dost velký pro udržení otevřené a nepříznivě se vyvíjející pozice. Tato upozornění dostanete u OXCzechia již při stoprocentní úrovni marže, abyste mohli daný obchod sami uzavřít a předejít tak automatickému vypnutí nejztrátovější pozice, které pro vás nemusí být vždy výhodné, ale chrání vás před tím, abyste se dostali do ztráty. V případě, že situaci na základě Margin Call sami nevyřešíte uzavřením pozice anebo zasláním dodatečných finančních prostředků a kapitál klesne pod výše zmíněných 50 procent zajištění, nastává tzv. Close Margin, což znamená, že pozice vám bude automaticky uzavřena. V případě, že máte otevřenou více než jednu pozici, bude zavřena ta, která má největší objem.
Pomoci snížit riziko vám efektivně dokáže i využití nástrojů money a risk managementu jako je Stop Loss (zadání pokynu pod aktuální tržní cenu, jehož realizování je ochrana dosaženého zisku nebo omezení ztráty) a Take Profit (limitní pokyn, který zrealizuje váš příkaz nad aktuální tržní cenou).