Při boji proti inflaci se dají z pozice centrální banky využít prakticky dva nástroje. Úrokové sazby nebo směnný kurs domácí měny. Česká národní banka využívá obojího, byť v posledních měsících je výrazně aktivnější v ovlivňování kursu koruny vůči euru. Utrácí při tom ale velké objemy devizových rezerv, a tak se nabízí otázka, jak dlouho ještě bude schopna korunu před oslabením bránit.
Kurs koruny prošel v dosavadním průběhu letošního roku poměrně bouřlivým vývojem. Nejprve ji k výrazně slabším hodnotám posunul vpád ruských vojsk na území Ukrajiny, v květnu pak informace, že se novým guvernérem České národní banky stane Aleš Michl. Česku ale věrohodnost kazí především závislost na dovozu ruského plynu, energeticky náročná ekonomika a množství průmyslu produkujícího nízkou přidanou hodnotu - dobře známé neduhy, jejichž negativní vliv se však válkou značně prohloubil. Tlak trhu tak přiměl bankovní radu ČNB k rozhodnutí bránit korunu intervencemi na devizovém trhu.
Nejvyšší intenzity intervence dosáhly během letních měsíců, od konce února do konce září se devizové rezervy ČNB snížily o téměř 40 miliard dolarů, což představuje už 23 % devizových rezerv. Nejvyšší hodnotu přitom měly na konci letošního ledna, kdy přesáhly 174 miliard dolarů.
Kdyby ČNB snižovala rezervy stejným tempem dále, k rozpuštění nastřádaných rezerv by tak zbýval přibližně rok. Jenže intervenční aktivita ČNB v září zeslábla, a navíc je pravděpodobné, že korunu už nebude ochotna držet na současných úrovních kolem 24,60 za euro. Česká národní banka totiž v prognóze počítá s průměrným kursem koruny vůči euru v příštím roce kolem 25,70 a v roce 2024 kolem 25,50 koruny za euro. To už samo o sobě ukazuje, že ČNB nechá korunu zeslábnout.
Oslabování koruny bude navíc podporovat zmenšování úrokového diferenciálu mezi eurozónou a Českem. Zatímco ČNB zřejmě na nějakou dobu nechá úrokové sazby bez hnutí, Evropská centrální banka je teprve na začátku svého úrokového „hikování“. Koruna se tak stane vůči euru pro investory dále méně atraktivní. ČNB pak bude muset opět volit mezi vysokými úroky a vysokou inflací. Ani jedna z variant nepůsobí zrovna optimisticky.
Anna Kühnová OX Czechia
Obsah tohoto materiálu představuje marketingovou komunikaci společnosti OX Czechia s.r.o. Žádná z informací obsažených v tomto dokumentu není určena k tomu, aby představovala jakoukoli nabídku (nebo vyžádání nabídky) na koupi nebo prodeji jakékoli měny, produktu nebo finančního nástroje, k uskutečnění jakékoliv investice nebo na účast v jakékoli konkrétní obchodní strategii. Tyto informace se dodávají pouze pro marketingové a/nebo informační účely, a ne jako forma investičního poradenství. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Tam, kde se nacházejí prohlášení o vývoji v budoucnu, taková prohlášení by mohly být údaje získané v důsledku simulované výkonnosti v minulosti nebo budoucích výsledků na základě současných očekávání, odhadů, prognóz, názorů a nesmí se v ně klást nepřiměřená důvěra. Skutečné události nebo výsledky nebo skutečné výsledky se mohou podstatně lišit od skutečností nebo výsledků uvedených v takových výhledových prohlášeních.