Zatímco první polovina loňského roku byla v zajetí prodejců, od loňského podzimu vidíme znatelnou změnu.
Hlavní index pražské burzy PX za poslední půlrok zpevnil o více než 17 procent. * Drtivá většina tohoto růstu však připadá na posledních přibližně osm týdnů, respektive období od začátku letošního roku. Od počátku ledna 2023 si totiž index PX připsal přes 15 procent. Jen pro srovnání, meziročně je PX silnější jen o 3,75 procenta. * Kdo tedy do akcií obchodovaných v Praze „naskočil“ na začátku letošního roku, vydělal přes 15 procent, kdo před rokem, jeho investice nezhodnotila ani o 4 procenta.
Největší objemu obchodů zabezpečuje energetická skupina ČEZ, jejíž podíl se pohybuje mezi třetinou a polovinou na celkových obchodech. Následují akcie bankovních domů v čele s Komerční bankou, zbývající část trhu je prakticky nezajímavá.
Jistě stojí za pozornost, že největší zájem mezi investory je o akcie společností, které budou podléhat mimořádnému zdanění, tedy windfall tax a v případě ČEZ ještě navíc odvodům z nadměrných příjmů. Ale pravděpodobně i to lze brát jako výraz toho, že pražský burzovní parket nepatří mezi místa, která by byla bůhvíjak investory vyhledávána. Přestože dnes již i tento trh ovládají spíše býci než medvědi.
Atraktivita pražské burzy ovšem může v dohledné době dále utrpět. [1] A to v případě, že se naplní vládní úvahy o rozdělení energetické skupiny ČEZ a zestátnění její energetické části. Na burze by potom zůstala pouze ta část, která by i nadále patřila do soukromých rukou. Jenže zřejmě by se jednalo o část, která by z hlediska investorů nebyla tak zajímavá.
Pražská burza cenných papírů by tak nejspíše přišla o svůj nejatraktivnější titul. V posledním roce sice zaznamenala řadu nových vstupů, ale ty případnou ztrátu ČEZ mohou těžko kompenzovat. Otázkou tedy je, zda si máme zvykat spíše na to, že se z Pražské burzy stává trh spíše lokálního významu, nebo se časem objeví i nějaké výraznější společnosti, které do české kotliny (alespoň z hlediska kapitálového trhu) zavítají. Nutně nemusí být první varianta horší, pokud se vstupem nových firem poroste i likvidita na trhu, a tím i jeho přitažlivost.
Anna Kuhnová analytička společnosti OX Czechia
Upozornění na rizika: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 88.85% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
* Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků
[1] Výhledová prohlášení vycházejí z předpokladů a aktuálních očekávání, které mohou být nepřesné, nebo z aktuálního ekonomického prostředí, které se může změnit. Taková prohlášení nejsou zárukou budoucí výkonnosti. Zahrnují rizika a další nejistoty, které se dají těžko předvídat. Výsledky se mohou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo implikovaných v jakýchkoli výhledových prohlášeních.
Obsah tohoto materiálu představuje marketingovou komunikaci společnosti OX Czechia s.r.o. Žádná z informací obsažených v tomto dokumentu není určena k tomu, aby představovala jakoukoli nabídku (nebo vyžádání nabídky) na koupi nebo prodeji jakékoli měny, produktu nebo finančního nástroje, k uskutečnění jakékoliv investice nebo na účast v jakékoli konkrétní obchodní strategii. Tyto informace se dodávají pouze pro marketingové a/nebo informační účely, a ne jako forma investičního poradenství. Minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Tam, kde se nacházejí prohlášení o vývoji v budoucnu, taková prohlášení by mohly být údaje získané v důsledku simulované výkonnosti v minulosti nebo budoucích výsledků na základě současných očekávání, odhadů, prognóz, názorů a nesmí se v ně klást nepřiměřená důvěra. Skutečné události nebo výsledky nebo skutečné výsledky se mohou podstatně lišit od skutečností nebo výsledků uvedených v takových výhledových prohlášeních.